HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

You may also like...