Fine Resultater fra Pointstævne & -jagt

Her i weekenden lørdag d. 22/3- 2014 og søndag d. 23/2-2014 har rigtig mange af Hillerøds ungdomsspillere igen været i aktion, idet 4. runde af ØBTU’s pointjagt og 4. runde af ØBTU’s pointstævner blev afviklet.
Pointjagt
Lørdag var der pointjagt på HGI’s hjemmebane i Frederiksborg Centret. Desværre var tilslutningen til pointjagt igen ikke så stor som til pointstævnerne, idet der kun var 8 deltagene spillere heraf 2 fra HGI.
For at få så mange kampe som muligt valgte vi at have en stor pulje på 8 spillere. Sara Bengtsson som spiller i Hillerød efter Jægerspris hallen er blevet ødelagt pga. Bodil’s hærgen, blev vinder. Resultatet blev som følger, hvor de fremhævede spillere er fra HGI:
1    Sarah Bengtsson, Jægerspris
2    Felix Thygesen, Helsingør
3    Theodor Stenbjerggaard, Helsingør
4    Søren Agger, Helsingør
5    Sylvester Alberg, Helsingør
6    Celine Sophie Røn Andersen, Hillerød GI
7    Victor Reichhardt-Thomsen, Jægerspris
8    Emil Juel Hansen, Hillerød GI  
Pointstævner
Søndag var der så pointstævner også på HGI’s hjemmebane i Frederiksborg Centret, hvor 32 spillere deltog heraf hele 18 spillere fra HGI. Det blev til mange gode og i flere tilfælde meget spændende kampe. HGI’s spillere vandt 3 af de 5 puljer, idet Kevin West  blev puljevinder i pulje B, Emil Thuesen Olesen puljevinder i Pulje C og Gustav Fleng Christensen i pulje E. Alle tre fik dermed en af de eftertragtede puljetrofæer med hjem.
Samlet oversigt over resultaterne igen med HGI’s spillere med fremhævet tekst:
I pulje A:
1    Noah Lund, Allerød
2    Ludvig Stieler, Helsingør
3    Niels Thøgersen , Hillerød GI
4    William Nørbygaard, Allerød
5    Andreas Rønn, Hillerød GI
6    Mathias Halkjær, Helsingør
I pulje B:
1    Kevin West, Hillerød GI
2    Alexander Attrup Mejer, Allerød
3    Bastian Smith-Sivertsen, Hillerød GI
4    Philip Weihe-Buntzen, Helsingør
5    Sebastian Haunstrup, Helsingør
6    Frederik L. Lindblom, Allerød
I pulje C:
1    Emil Thuesen Olesen , Hillerød GI
2    Jonathan Svarer Johansen , Hillerød GI
3    Thomas S. Jørgensen, Allerød
4    Marius Westerberg Devantier, Hillerød GI
5    Villads Green , Hillerød GI
6    Noah Schmidt Pedersen, Allerød
7    Bertram Sørensen, Helsingør
I pulje D:
1    Adam Jensen, Helsingør
2    Alfred Knudsen, Hillerød GI
3    Nikolaj Zeeberg, Hillerød GI

4    Oskar Kirkeby, Helsingør
5    Alexander Krøyer Lind , Hillerød GI
6    Sebastian Agerbo, Hillerød GI
7    Malthe Villumsen , Hillerød GI

I pulje E:
1    Gustav Fleng Christensen , Hillerød GI
2    Albert Wolfsberg , Hillerød GI
3    JuliusBach Kristiansen, Hillerød GI

4    Amalie Ipsen, Helsingør
5    Magnus Nissen, Hillerød GI
6    Rasmus Brofeldt, Helsingør
7    Magnus Thorup, Hillerød GI
STORT tillykke til alle vinderne.
Håber at ligeså mange, hvis ikke flere, spillere har fået lyst til at deltage i næste runde.

SE OGSÅ BILEDERNE I FULD STØRRELSE PÅ FACEBOOK


AF  Helle Brodersen / LdV

HUSK Generalforsamling den 20/2 19.30

Vi minder om at der tidligere her under NYHEDER er indkaldt til Generalforsamling i HGI Bordtennis
torsdag den 20. februar 2014 kl. 19.30
i FrederiksborgCentret mødelokale 2
Indkaldelsen til General forsamlingen er udsendt pr. mail og kan også ses nedenfor.
Vi håber at se så mange som muligt – det er her hvor du kan være med til at præge klubbens fremtidige udvikling.
Vi er i dag 10 aktive bestyrelsesmedlemmer, men 2 ønsker at tage en pause fra bestyrelses arbejdet.
Har du lyst til at være med i bestyrelsen må du meget gerne give mig (Thomas) et kald eller mail.
Vi har altid brug for ny inspiration og input fra nye personer i bestyrelsen.
Men, men, men, selvom du ikke skulle have lyst til en bestyrelsespost håber vi stadig rigtig meget på at du har lyst til at møde op og lytte med på hvad der sker i, og omkring, vores dejlige klub.
Dagsorden iflg. vedtægter:
1. Valg af dirigent og referent
2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år.
3. Forelæggelse af regnskab for det forløbne år og meddelelse af decharge af Morten:
4. Behandling af indkomne forslag
5. Forelæggelse af bestyrelsens budget for det igangværende år
6. Fastlæggelse af kontingent for den kommende sæson
7. Valg af bestyrelse, herunder valg af 3-5 bestyrelsesmedlemmer, valgt for 2 år ad gangen, valg af 1-2 suppleanter til bestyrelsen, valgt for 1 år ad gangen,
I det bestyrelsen, som skal bestå af 6-10 medlemmer, efterfølgende konstituerer sig selv.
8. Valg af revisor og eventuelt revisorsuppleant, valgt for 1 år ad gangen
9. Uddeling af hæderspriser
10. Eventuelt
Ad 4) Forslag der ønskes behandlet på generalforsamlingen skal være indsendt skriftligt eller via mail til bestyrelsen senest 1 uge før generalforsamlingen afholdes.
Mail til formand@hgibordtennis.dk
ad 7) Bestyrelsen består pt. af John Holmstrøm, Casper Tingleff, Thomas Hjermind Jensen, Bent Tusse Schultz, Jørgen Schultz, Niels Reuther, Haakon Harslund, Torsten Hansen, Rikke Salomonsen (trådt ind som suppleant) og Morten Brammer Jensen (trådt ind som suppleant).
På valg er : Thomas Hjermind Jensen, John Holmstrøm, Niels Reuther, Haakon Harslund,
Rikke Salomonsen (Suppleant) og Morten Brammer Jensen (Suppleant)
ad 8) Revisor : Henriette Schönemann-Paul – suppleant : Pernille Weibel
Hillerød, d. 19. januar 2014
Med venlig hilsen – Hillerød G.I. Bordtennis Bestyrelse
Thomas / LdV

ØM Senior og Veteran

Om det var formandens fravær p.g.a. sygdom der kostede os klubpokalen kan man kun gisne om, men pokalen som vi har haft glæde af de seneste år blev i år med glæde “lånt ud” til en anden klub i lokalområdet, nemlig Helsingør BTK. Tillykke til dem.

Men de kan vente sig da Hillerød allerede pønser på forstærket opstilling, og dermed generobring af pokalen som mest vindende klub, allerede næste år. Og vi kan jo glæde os over at vi var stærkt medvirkende til Helsingørs mange doublemedaljer. 😉

De fremmødte spillere repræsenterede klubben på bedste vis, og det blev til mange flotte medaljer og resultater, og en flot 2. plads efter Helsingør i kampen hos veteranerne er også rigtigt flot.:

ØSTDANSKE MESTRE 2014


1.Anders Quistgaard-Leth,Hillerød – VETERAN BOYS 40A DOUBLE 
(1.Michael Rigmond,Hvidovre – VETERAN BOYS 40A DOUBLE)

1.Rasmus Ørndrup Nielsen,Hillerød – HERRE KLASSE 3 DOUBLE
1.Henrik Brammer,Hillerød – HERRE KLASSE 3 DOUBLE

SØLV

2.Henritte Schönemann,Hillerød – DAME KLASSE 2 SINGLE

2.Betina Bechersdal,Hillerød – VETERAN GIRLS 40 SINGLE

2.Betina Bechersdal,Hillerød – VETERAN GIRLS 40 DOUBLE
(2.Anja Bech Jensen,Helsingør – VETERAN GIRLS 40 DOUBLE)

2.Betina Bechersdal,Hillerød – DAME KLASSE 2 DOUBLE
(2.Anja Bech Jensen,Helsingør – DAME KLASSE 2 DOUBLE)

2.Jesper Østergaard,Hillerød – VETERAN BOYS 65 DOUBLE
2.Jørn Hansen,Hillerød – VETERAN BOYS 65 DOUBLE

2.Allan Dalberg,Hillerød – HERRE KLASSE 3 DOUBLE
(2.Torben Stuhr Olsen,Hornbæk – HERRE KLASSE 3 DOUBLE)

BRONZE

3.Rikke Salomonsen,Hillerød – DAME ELITE DOUBLE
(3.Izabell Nørlem,Brønshøj – DAME ELITE DOUBLE)

3.Kristian Petersen,Hillerød – VETERAN BOYS 60 SINGLE

3.Jesper Østergaard,Hillerød – VETERAN BOYS 65 SINGLE

4.Jørn Hansen,Hillerød – VETERAN BOYS 65 SINGLE

4.Henriette Schönemann-Paul,Hillerød – DAME KLASSE 1 SINGLE

3.Henriette Schönemann-Paul,Hillerød – DAME KLASSE 1 DOUBLE
(3.Yael Schade,Helsingør – DAME KLASSE 1 DOUBLE)

4.Henrik Brammer,Hillerød – MIXED SEKUNDA DOUBLE
(4.Inger Jønsson,Helsingør – MIXED SEKUNDA DOUBLE)

3.Mark Zebitz,Hillerød – HERRE KLASSE 7 SINGLE 

Link til Resultaterne på Bordtennisportalen
Link til fotos af alle medalje vinderne
Officiel resultatliste – ØM-senior – se her
Officiel resultatliste – ØM-veteran – se her

AF  Louis de VossMedal

Kevin helt til tops i Triton stævnet

Mens Hillerøds seniorer og veteraner spillede ØM i Farum med succes, repræsenterede Kevin West klubbens ungdom på fornemste vis i Odense hvor han kæmpede sig til GULD i Puslinge C og nåede kvartfinalen i Yng Dr C.
Der var 5 spillere i puljen i Puslinge, så da Kevin og hjemmebane favoritten Benjamin Vonebjerg, Triton havde vundet 3 kampe hver med 3-0, blev deres indbyrdes opgør en spændende duel. Her besejrede Kevin Benjamin med 4-1.
Et stort tillykke til Kevin.
Se alle resultater fra stævnet HER.
AF Louis de Voss.

Ny bestyrelse i DBTU

– valgt på ekstraordinært årsmøde.
Bjarne Andersen er ny formand i DBTU
Lørdag den 8. februar 2014 blev der valgt ny bestyrelse i DBTU på et ekstraordinært årsmåde afholdt i Odense.
Den nye bestyrelse ser således ud:
Formand:
Bjarne Andersen
Næstformand:
Asger Rasmussen
Medlemmer:
Betina Koefoed
Peter Sundbæk
Morten Krydsfeldt
Suppleant:
Mads Mikkelsen
Det ekstraordinære årsmøde var kulminationen på en lang periodes samarbejdsvanskeligheder hvor 4 af de genvalgte bestyrelsesmedlemmer til sidst ønskede at skille sig af med formanden Aksel Beckmann og næstformanden Steen Hummeluhr.
Vi ønsker den nye bestyrelse tillykke med valget og håber meget at der nu vil falde ro på så al fokus fremover kan bruges til fordel for Dansk Bordtennis.

AF  Louis de Voss.

Fantastisk Bordtennis Vinterferie

Der meldes om en del HGI medaljer fra 1. dagen af ØM Senior & Veteran, Kevin West indtager Triton stævnet i morgen søndag 9/2, Nicolai tager på landsholdslejr hos Peter Sartz i Esløv,Peter Trans tager på landsholdslejr med Stuff i Odder, og Daniel & Johan smutter også til Odder på DBTU talent-observationslejr med bl.a. Tugwell/Bentsen.
Herudover er der super spændende LIVE STREAM søndag når Michael Maze spiller Europa Top12 FINALE mod Marcos Freitas.
Og naturligvis er der også masser af træning i Hillerød i vinterferien for jer der ikke er taget afsted.
En fantastisk vinterferie med masser af god bordtennis !
SE Live Stream fra Maze’s Top12 finale 9/2 kl 15.30 HER.

SE løbende resultater fra ØM Senior/Veteran HER.


SE Kevin’s resultater fra Triton stævnet (Puslinge og Yng Dr C) HER.

SE Nicolai de Voss’ udtagelse HER.
SE Peter Trans’ udtagelse HER.
SE Daniel Simonsen og Johan Klein Petersson’s udtagelse HER.
SE hvornår der trænes i vinterferien HER.
AF Louis de Voss.