30 HGI spillere kæmpede i Roskilde GP

Som altid var Camp HGI tætpakket med hele 30 spillere samt mange forældre og coaches, som alle samledes under vores efterhånden velkendte faner da Roskilde Grand Prix blev afviklet i weekenden, og naturligvis kom der sejre med hjem.

HGI Hillerød Bordtennisklub Banner 2016

HGI’s Bannere dannede rammen om Camp HGI som heldigvis ofte var affolket da spillerne i stedet kæmpede på banerne.


 
Bauhaus Arena Cup 2016 var 4. afd. af Dansk Bordtennis Unions Grand Prix serie, og en Grand Prix sejr blev det da også endnu engang til, da Daniel Simonsen i finalen besejrede Peter Svenningsen i Drenge Elite. Daniel spillede sig også til en 4. plads i Junior Elite. Herudover var der flotte sejre til Joachim Leth Simonsen i Hr Junior D og til Lars Svarer Johansen i Hr kl 6.  🙂
Lars Svarer Johansen vinder Roskilde GP 2016 Hr Kl 6 HGI Hillerød Bordtennis Daniel Simonsen HGI Hillerød Bordtennis vandt Roskilde GP 2016 Drenge Elite
Albert Wolfsberg fik en flot 2. plads i Puslinge B, og Skævinge afdelingen var repræsenteret ved Theis Nurminen Pedersen som vandt Bronze i Puslinge D.
Theis Nurminen Pedersen HGI Hillerød Bordtennis SkævingeAlbert Wolfsberg HGI Hillerød Bordtennis 2016
Laura Schyberg blev nr 3 i Yngre Pige B.
I Yngre Drenge Elite nåede Alexander Attrup Mejer 1/8 finalen, William Beck og Alexander Sønderby Hansen 1/4 finalen mens Carl Carstensen Køngerskov nåede semifinalen.
I Pige Elite tabte både Mia Dong og Celine Sophie Røn Andersen i første runde.
I Drenge Elite nåede William Beck til 1/16 finalen.
I Drenge B blev 1/8 finalen endestationen for Thomas Garde, Anton Dong og Carl Carstensen Køngerskov.
I Junior Elite nåede Mads Zebitz Larsen 1/16, Mads Pærregaard 1/8, Nicolai de Voss 1/4 og som nævnt ovenfor klarede Daniel sig til semifinalen.  I Damejunior B nåede Celine Sophie Røn Andersen semifinalen.
Nicolai de Voss HGI Hillerød Bordtennis Nr 5 Roskilde GP 2016 Junior Elite

I Junior Elite 1/8 dels finalen fik tilbagevendte Nicolai de Voss revanche for et 6 år gammelt nederlag mod grønlandske Ivik Nielsen.


I U21 Elite tabte både Mads Zebitz og Mads Pærregaard første kamp.
Adrian Akier nåede 1/8 finalen i U21 B.
I Hr. Kl 1 blev formand Hjermind først stoppet i semifinalen efter at have besejret Tomasz Akier i 1/4. Mads Zebitz nåede 1/16 finalen.
HGI Hillerød Bordtennis 2016 Roskilde GP Hr Kl 3

Weekenden endte med at to af hallens yngste deltagere, Alexander og Carl vandt henholdsvis sølv og bronze i Hr Kl 3


I Hr. Kl 3 nåede William Beck 1/16 finalen, Jens Steffensen og Thomas Garde 1/8, Daniel Attrup Mejer 1/4, Carl Køngerskov semi- og Alexander S Hansen finalen hvor han måtte strække bat mod en hel del ældre Frodi fra Færøerne.
I Hr. Kl 5 nåede Lars Svarer til 1/4 finalen.
Derudover en række spillere som alle kæmpede bravt og gjorde god figur, samt præsenterede HGI på bedste vis, dog uden at komme videre fra deres respektive puljer.
Spillerudvalg Ungdom ønsker at takke alle for en fantastisk klubånd, og et fremragende socialt samvær weekenden igennem, vi er stolte over at være en del af vores klub og de mange søde mennesker der er i og omkring den  🙂
Også en stor tak til vore mange coaches, Ola Lindberg, David Blomberg, Nicolai de Voss, Frederik Ryborg og Markus Mikkelsen for deres indsats der gjorde en forskel, og til spillerne for at vise glæde og gejst.
Stort tillykke med alle resultaterne  🙂
Se flere af Mark Zebitz flotte billeder fra weekenden HER.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
Se også invitationen til 5. afd. af GP som afvikles i Brøndby, og mange flere stævneinvitationer HER.
AF: Claus Pærregaard / Louis de Voss.
bygma

Nøgleord: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Bogmærk Permalink.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *