Otte ud af tolv HGI-spillere vandt DM medaljer

Tolv HGI Hillerød Bordtennisklub spillere havde fundet vejen til Silkeborg i weekenden, hvor der var bordtennis Danmarksmesterskaber for landets ungdomsspillere. Det blev til en rigtig fin høst af medaljer for vores unge talenter, og hele otte ud af de tolv deltagende spillere kom hjem med mindst én medalje.
Coachene Ola Lindberg, Nicolai de Voss, Rasmus Brender og delvist Mads Pærregaard var med til at sikre de mange Hillerød medaljer, og årets tolv deltagende spillere var:
Laura Schyberg, Rebecca Mejer, Celine Røn Andersen, Peter Svenningsen, Kristoffer Rasmussen, William F Beck, Alexander S Hansen, Carl C Køngerskov, Peter Trans, Felipe Matarese, Alexander Mejer og Albert Wolfsberg.

Yngre pige/ yngre drenge rækkerne
Laura Schyberg viste storformen frem og brillerede med guld i Yngre Pige Single, hvor hun mødte Mille Lyngsø Stoffregen fra Silkeborg i finalen. Da Mille var på hjemmebane, var der stor opbakning til hende fra sidelinjen, men heldigvis kunne de mange HGI’ere også klappe godt til, og intet af det slog Laura ud af kurs. Sættene var tætte, men Laura gik fra finalen med en 3-0 sejr.
I Yngre Pige Dame Double måtte Laura sammen med sin doublemakker overgive guldmedaljen til Rebecca Mejer, som sammen med Mille fra single finalen trak det længste strå. Super flot gået af Rebecca, som for første gang var med til DM.
I Yngre Pige Mix Double spille Laura sammen med Carl Carstensen Køngerskov, og her blev det til en sølvmedalje til HGI-makkerparret. De måtte overgive sig i femte sæt til Nick Tran og Maja Helene Hansen, fra Triton.
Laura Schyberg - HGI Hillerød Bordtennisklub - høst ved DM i bordtennis 2018
Rebecca Mejer - DM Guld Double 2018 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Til gengæld vandt Carl guld med makkeren Viktor Oksfeldt fra Viby i Yngre Drenge Double efter en overbevisende sejr over Emil Sørensen og Valdemar Vejlgaard fra Trelleborg/Slagelse.
Carl Køngerskov Double DM Ungdom 2018 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Carl fik endnu en medalje med hjem i tasken i Yngre Drenge Single, hvor han vandt sølv.
Meget flot medaljeregn over vores yngre drenge og yngre pige spillere.
Drenge-/ pigerækkerne
I Drenge Single nåede alle HGI deltagerne til 1/8 dels finalerne, så selv om spillerne fandt virkeligt godt spil frem og kæmpede bravt, rakte det desværre ikke til podiepladser i en stærkt besat drengerække.
Men i Drenge Double fik Alexander Sønderby Hansen og William F. Beck en flot bronzeplads, og Alexander fik endnu en bronze i sin Mix Double med Jocefina Haagensen fra Hvidovre.
Laura fik endnu en medalje her, idet hun vandt bronze i Pige Single. Flot gået, når man er Yngre Pige spiller.
Junior og U21 rækkerne
I Dame Junior Double fik Celine Røn Andersen en bronzemedalje sammen med makkeren Victoria Elisabeth Cramer fra Brønderslev.
Peter Svenningsen nåede 1/8 dels finalerne i sin egen juniorrække, men kom længst i U21 herrerækken, hvor han fik en bronzemedalje.
Peter Svenningsen - DM Ungdom 2018 - Hgi Hillerød Bordtennisklub
Peter Trans, som stadig er tilknyttet HGI selv om han lige nu bor i Ringkøbing, nåede 1/16 dels finalerne i sin egen juniorrække, men nåede til gengæld helt til tops og fik guld i Herre Junior Double sammen med makkeren Mikkel Emborg fra Brønshøj.
DM Ungdom 2018 - GULD - Peter Trans - HGI Hillerød Bordtennisklub -og Mikkel Emborg
God opbakning og godt samvær
Hyggeligt samvær, masser af snak og gode grin blev krydret med masser af klapsalver og opbakning fra lægterne af HGI forældre og søskende, og naturligvis var der også plads til hygge med konkurrenterne.
Albert Wolfsberg DM Ungdom 2018 - HGI Hillerød Bordtennisklub
GULD
Rebecca Mejer/Mille Lyngsø Stoffregen, Hillerød GI/Silkeborg BTK – Yngre Pige Dame Double
Laura Schyberg, Hillerød GI – Yngre Pige Single
Peter Trans/Mikkel Emborg, Hillerød GI/Brønshøj – Herre Junior Double
Carl Carstensen Køngerskov/Viktor Oksfeldt, Hillerød GI/Viby – Yngre Drenge Double

SØLV

Carl Carstensen Køngerskov, Hillerød GI  – Yngre Drenge Single
Sia Mann Sinding/Laura Schyberg, Rønde/Hillerød GI – Yngre Pige Dame Double
Carl Carstensen Køngerskov/Laura Schyberg, Hillerød GI – Yngre Dr/Pg Mixdouble

BRONZE

Laura Schyberg, Hillerød GI – Pige Single
Peter Svenningsen, Hillerød GI – U21 Single
William Falkenstjerne Beck/Alexander Sønderby Hansen, Hillerød GI – Drenge Double
Jocefina Haagensen/Alexander Sønderby Hansen, Hvidovre Bordtennis/Hillerød GI – Dr/Pg Mixdouble
Victoria Elisabeth Cramer/Celine Sophie Røn Andersen, Brønderslev/Hillerød GI – Junior Dame Double
Gruppefoto - DM Ungdom 2018 - Hgi Hillerød Bordtennisklub
Tak for en dejlig og hård weekend i det jyske.
Vi retter en stor tak til forældrende for at levere fotomateriale til indlægget her.
Se alle resultater fra DM Ungdom 2018 HER.

Billeder fra Ungdoms-DM samt link til streaming:
Lørdag (billeder)
https://www.facebook.com/pg/brondbybordtennis/photos/?tab=album&album_id=891199657749342

Søndag (billeder)
https://www.facebook.com/pg/brondbybordtennis/photos/?tab=album&album_id=891212904414684
Lørdag (streaming)
Bord 1a: https://www.youtube.com/watch?v=77hnLG5Vi6I
Bord 1b: https://www.youtube.com/watch?v=oEcjXGQvIDI
Bord 2: Blokeret af Youtube pga. musikrettigheder
Bord 7: https://www.youtube.com/watch?v=K3LKaImy-_U
Bord 8: Blokeret af Youtube pga. musikrettigheder
Bord 9: Blokeret af Youtube pga. musikrettigheder
Bord 10: https://www.youtube.com/watch?v=PLOOJAcyhKY
Søndag (streaming)
Bord 1: https://www.youtube.com/watch?v=0nPsjrDP5X0
Bord 2: https://www.youtube.com/watch?v=8lhEny33sPw
Bord 3: https://www.youtube.com/watch?v=yywInsYHEK0
Bord 4: https://www.youtube.com/watch?v=QcuMb4UZFoI
Bord 5: https://www.youtube.com/watch?v=eamOmZoppzo
Bord 6: https://www.youtube.com/watch?v=duCcFz_4iHI
Som følge af belastningen på nettet i Silkeborghallen eller for langsomme iPads, kan opleves at lyd og billede ikke er synkroniseret.
En stor tak til Kim og Michael Ryding, Brøndby for de mange billeder og videoer!

AF: Lotte Beck / Louis de Voss.

You may also like...