Tilmelding åben til Pointstævne Finale

Så er Programmet klart, og tilmeldingen er åbnet til årets Pointstævne Finale i Valbyhallen den 16. – 17. april 2016.

I programmet, hvor tilmeldingsproceduren via Bordtennisportalen også beskrives, nævner ØBTU bl.a. følgende:
“ØBTU har inddelt alle spillerne i fem drengerækker og to pigerækker på baggrund af placeringerne i sæsonens pointstævner.
Ved opdelingen er der taget hensyn til, at nogle spillere først er indtrådt senere i turneringen, idet der er kigget på spillernes gennemsnitlige placering.

En spiller kan kun deltage i én række. I pointstævnerne kan kvindelige spillere dog deltage i både en pige- og i en drengerække.

Er der enkelte spillere, som I mener er placeret forkert, skal I rette henvendelse til sekretariatet på tlf. 50 57 37 28 (10.00-14.00)”

Har I generelle spørgsmål kan disse også rettes direkte til ØBTU, eller alternativt til Helle Brodersen.
 
TILMELDING og BETALING via Bordtennisportalen senest 13/4 HER.
SE PROGRAMMET HER.
Vi opfordrer også alle til at tilmelde jer til OPVARMNINGSSTÆVNET i Ølstykke senest 28/3, læs mere HER.

HGI Hillerød Bordtennisklub spillere som er nævnt i programmet:

POINTSTÆVNER – DAMERÆKKEN

SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30
Therese Kofod-Nielsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE A-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 13.30

Kristoffer Jon Rasmussen,Hillerød
Emil Skallebæk,Hillerød
Gustav Wolfsberg,Hillerød
Christian Hyrdum,Hillerød
Dominykas Samoulis,Hillerød
POINTSTÆVNER – DRENGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Lasse Thue Drongesen,Hillerød
Mathias Ø. Augustesen,Hillerød
Tobias Pedersen-Bjergaard,Hillerød
Simone Larsen,Hillerød
Carl Emil Klein Pettersson,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE C-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 14.00

Zane Kingsley,Hillerød
Theis N. Petersen,Hillerød
Simon Levin,Hillerød
Elias Sandgrav,Hillerød
Eskild Sandgrav,Hillerød
Marcus Ahrenholt Jensen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE D-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Benjamin K. Christensen,Hillerød
Rebecca Mejer,Hillerød

Jonas Le Fevre Hansne,Hillerød
Julius Mou Nielsen,Hillerød
Jakob Nordahl Petersen,Hillerød
Sebastian Siggard Hansen,Hillerød
Felix Friis-Christensen,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE E-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Frederik Thomsen,Hillerød
Sebastian Harder,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Magnus M. Stormgaard,Hillerød
Sally Lou,Hillerød
Valdemar Høyer Petersen,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE A-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Simone Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Rebecca Mejer,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød
Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Sally Lou,Hillerød
 

 

Superweekend i Valby Hallen

I weekenden lørdag d. 18. og søndag d. 19. april blev der afholdt Super Weekend i Valby hallen. Superweekenden er nyt tiltag fra ØBTU som består i at der foruden de traditionelle Pointstævne og Pointjagt finaler også afvikles slutspil i forskellige rækker for ØBTU hold.

KREDSKAMPE
Senior Serie 4: Her sluttede Hillerøds hold bestående af Betina Bechersdahl, Poul Bostrup og Jan Amundsen, sæsonen på en fornem 3. plads, efter i semifinalen at have tabt til rækkens senere suveræne vinder, Herlev.
Ungdom Yngre Drenge Øst: Holdet bestående af Carl Carstensen Køngerskov, William Beck og Alexander Sønderby Hansen endte sæsonen på en flot 3. plads. Læs mere HER.
Ungdom Drenge A: Holdet bestod her af Niels Thøgersen, Celine Røn Andersen, Joachim Leth Simonsen og Jonathan Svarer Johansen, og spillede sig i superweekenden til en fin 4. plads.
Ungdom Drenge Østserie: Spillede også i Valby i lørdags, og sluttede som en flot 4’er i en meget svær række. Holdet bestod af Mia Dong, Isabella Andersen, Jakob Kjær og Albert Fosborg.
POINTSTÆVNE- OG POINTJAGT FINALE
HGI har gennem hele sæsonen i pointstævner/pointjagt kun spillet med hold fra Nordsjælland og har her været langt den største klub, så det var selvfølgelig spændende at skulle møde spillere fra andre områder her til den store finale som samtidig er afslutning for sæsonen 2014/2015 for pointstævner og pointjagt.
Alle spillere der havde været med i løbet af sæsonen måtte deltage i finalestævnet og hele 19 HGI spillere var tilmeldt. Desværre endte ingen af vores spillere øverst på podiet, men vi var godt repræsenteret i stort set alle klasser og der blev spillet mange gode og spændende kampe.
De endelige placeringer kan ses på bordtennisportalen via dette link: Resultater, pointstævne/pointjagt, mens den endelige resultatliste kan ses her: Endelig resultatliste.
Følgende HGI-spillere opnåede placeringer på resultatlisten:
POINTSTÆVNER-DRENGE A
4.Lasse Ek Christensen,Hillerød
6.Laura Schyberg,Hillerød
B-slutspil
3.Julius Bach Kristiansen,Hillerød
POINTSTÆVNER-DRENGE C
7.Lasse Thue Drongesen,Hillerød
POINTSTÆVNER-DRENGE E
B-slutspil
3.Carl-Emil Klein Petersson,Hillerød
POINTJAGT-HERRE UNGDOM 2
2.Gustav Fleng Christensen,Hillerød
B-slutspil
3.Emil Haugaard,Hillerød
Herunder lidt fotos fra weekenden, se flere på Pointstævnernes Facebookside HER.
11174871_890349874339589_734372389625705104_n
foto11180618_890350171006226_378045736326414365_n-2
AF Helle Brodersen, Louis de Voss.