Pointstævnefinale og sidste indledende runde

Søndag den 25. marts afvikledes 6. (og sidste) runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1, som HGI bordtennis tilhører. Nu venter kun den store Pointstævnefinale ved ØBTU’s Superweekend i Valbyhallen den 21. – 22. april, som kan tilmeldes via linket sidst i indlægget.
33 deltagere dukkede op til pointstævnet i Hillerøds lokaler i Frederiksborgcentret – denne gang 10 helt nye spillere, som derved også er kvalificeret til at deltage i finalestævnet.
Ligesom ved de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød langt den største klub med 17 deltagere. Allerød havde 4 spillere med, mens Helsingør havde 10 spillere med. Jægerspris var denne gang repræsenteret med 2 spillere.
Spillerne blev fordelt i 6 puljer: 3 puljer med 6 spillere og 3 puljer med 5 spillere.
Denne gang var det B-puljen der udelukkende bestod af HGI-spillere, idet A-puljen foruden Hillerød spillere havde 1 spiller fra Allerød.
Ligesom ved de tidligere stævner blev der spillet bedst af 3 sæt, hvilket som sædvanlig gav nogle intense og spændende kampe i mange af grupperne.
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1


1 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Sejr Wolsgaard, Allerød
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
Pulje 2


1 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
2 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
3 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Alexander Andersen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
Pulje 3


1 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Miklas Schmidt, Allerød
4 William Jørgensen, Helsingør
5 Kevin Agerbo, Hillerød GI
6 Albert Zillo Jensen, Helsingør
Pulje 4


1 Christian Capion Matzen, Helsingør
2 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Mike Lillelund, Jægerspris
5 Arthur Gaarslev, Hillerød GI
6 Sebastian Guldborg Bagger, Helsingør
Pulje 5


1 Niclas Aspholm, Jægerspris
2 Scott Mouro, Helsingør
3 Victor Risør Helms, Hillerød GI
4 Julie Bechgaard Hansen, Helsingør
5 William Larsen, Helsingør
Pulje 6


 
1 Rasmus Olesen, Allerød
2 Victor Skarby, Hillerød GI
3 Noah Jepsen, Helsingør
4 Gustav Max Clausen, Helsingør
5 Bastian Uth, Hillerød GI
STORT tillykke til vinderne. Håber at I alle fik nogle gode kampe.
Resultater fra 6. runde fremgår ovenfor, men kan også findes hos ØBTU.
På siden Pointstævner i ØBTU på Facebook ligger der BILLEDER af puljevinderne så følg gerne siden.
Se også en fin video fra Pointstævnet på Facebook HER.

POINTSTÆVNEFINALE / ØBTU SUPERWEEEKEND

Husk næste stævne vil være Pointstævnefinalen, hvor tilmelding foregår via Bordtennisportalen HER.
Vær obs på at du enten spiller lørdag eller søndag, hvilket fremgår af oversigten i programmet hos ØBTU, hvor der også er hjælp til tilmelding via Bordtennisportalen. Se hvilken række du er placeret i HER.
Pointstævnefinale 2018 ØBTU Spilledage og Starttider
Husk at du altid kan læse alt om Pointstævner i ØBTU HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.
Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Noah Onuoha, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Filip Axel Dahlerup, Allerød
2 Alexander Andersen, Hillerød GI
3 Kevin Agerbo, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Mathias Videbæk, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Gustav Glerup, Hillerød GI
2 Sejr Wolsgaard, Allerød
3 Albert Sonnenborg, Jægerspris
4 Laura Bruun Harder, Allerød
5 Jonathan Max Clausen, Helsingør
6 Sebastian Elmsted, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Nicholas Graae, Allerød
3 Mike Lillelund, Jægerspris
4 Albert Zillo Jensen, Helsingør
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Magnus Jensen, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 6
1 Miklas Schmidt, Allerød
2 Zachery Graae, Allerød
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Milan Vinther, Helsingør
5 Benjamin Basic, Helsingør
6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂
Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.
Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.
Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Pointstævnestart med sejr til HGI i 4 af 5 puljer

Søndag d. 12/11 afvikledes 1. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 29 deltagere dukkede op til pointstævnet i Kignæshallen i Jægerspris, heraf var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere. Jægerspris og Helsingør havde hver 4 spillere med, mens Allerød desværre slet ikke var repræsenteret.
Spillerne blev fordelt i 5 puljer, 4 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 5 spillere.
Ligesom de sidste par år blev det valgt at der skulle spilles bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de mange nye spillere – til gengæld fik alle mulighed for mindst 4 kampe. Overvægten af HGI Hillerød Bordtennisklubs spillere gav rigtigt mange spændende interne opgør, men vi håber rigtigt meget at de øvrige klubber får mulighed for at stille med flere spillere til det kommende stævne.
Vi kunne også igen i år glæde os over at en del piger mødte frem.
Der var således nok at se til for Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen og Mathias Jensen som var stolte over spillernes fine resultater.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Nicklas Brejl, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
6 Jonathan Max Clausen, Helsingør
2017 Pointstævne Runde 1 Kreds 1 - Pulje 1
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 2 - Alexander Nikolajsen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Noah Onuoha, Hillerød GI
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 3 - Noah Onuoha - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Mike Lillelund, Jægerspris
3 William Jørgensen, Helsingør
4 Sebastian Elmsted, Jægerspris
5 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 4- Alexander Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Albert Z Jensen, Helsingør
2 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
3 Emil Børgesen, Hillerød GI
4 Magne Bronee , Jægerspris
5 Milan Vinther, Helsingør
6 Sara Elisabeth L Pedersen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 5 - Elena Højbye Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Nr 2
STORT tillykke til vinderne (4 ud af 5 fra Hillerød). Vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Se alle resultater fra Runde 1 i Kreds 1 på Bordtennisportalen HER.
Følg med på Facebook Pointstævner i ØBTU hvor der findes info og billeder fra stævnet, samt fra de øvrige kredse.
Næste runde spilles i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, nemlig lørdag d. 2/12 – 2017 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Var du ikke med i søndags, men meget gerne vil med næste gang på hjemmebane, eller ved fremtidige stævner, glæder vi os til at modtage din tilmelding så vi kan have en licens klar til dig.
Se hvordan du tilmelder dig til Pointstævnerne hvor du ikke kan være for ny til at deltage HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

6. Runde og Pointstævnefinale-tilmelding NU

6. og sidste runde af Pointstævnerne i Kreds 1 blev afviklet i Helsingør i søndags, og nu venter Pointstævnefinalen i Valbyhallen i weekenden 22. – 23. april, hvortil vi håber at I alle vil tilmelde jer senest den 19. april.

6. RUNDE
Men inden oplysningerne om hvordan, og til hvilke rækker I skal tilmelde jer ved Pointstævnefinalen, bringer vi først her lidt om 6. og sidste runde:
17 spillere var mødt op i Kreds 1, heraf 11 fra HGI Hillerød Bordtennisklub. Der blev spillet i to grupper med 6 spillere, og en med 5. Resultaterne i de 3 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Villads Jungersen Hillerød
2 Theis N. Pedersen Hillerød
3 Markus Hvid Christensen Hillerød
4 Mads Chr. Poulsen Hillerød
5 Peder Nikolaisen Hillerød
6 Noa Christensen Helsingør
Pulje 2
1 Mathias Brauer Helsingør
2 Andreas Hansen Hillerød
3 Jakob Nordahl Petersen Hillerød
4 Mikkel L. Pedersen Helsingør
5 Laura Bruun Harder Hillerød
6 Magnus Petersen Hillerød

Pulje 3
1 Valdemar Høyer Pedersen Hillerød
2 Nicolai Lund Pedersen Helsingør
3 Jonathan Max Clausen Helsingør
4 Filip Axel Dahlerup Allerød
5 Jonathan Eliasen Hillerød

HGI Hillerød Bordtennisklub ved ØBTU's Pointstævne runde 6 2016-2017
HGI Hillerød Bordtennisklub ved ØBTU's Pointstævne runde 6 2016-2017
HGI Hillerød Bordtennisklub ved ØBTU's Pointstævne runde 6 2016-2017

Se hele resultatlisten fra 6. Runde hos ØBTU HER.

POINTSTÆVNEFINALE

Lørdag den 22. april og søndag den 23. april afvikles 2017 udgaven af Pointstævnefinalen i Valbyhallen.
Alle vore deltagere bedes selv tilmelde sig direkte via Bordtennisportalen senest den 19. april. Deltagelse koster 75,- kr som indbetales samtidig med tilmeldingen.
Listen herunder indeholder alle navne på HGI Hillerød Bordtennisklub spillere der har deltaget i (mindst) et af sæsonens pointstævner, og som derfor kan tilmelde sig uanset om de stadig træner med eller ej.
ØBTU´s sekretariat har placeret spillerne i de 7 rækker efter placeringerne i sæsonens pointstævner, idet der dog er kigget på spillerens gennemsnitlige placering. Pige spillerne er indplaceret i både en pige- og i en drengerække. Er der enkelte spillere, som I mener er placeret forkert, bedes I inden tilmelding rette henvendelse til Helle Brodersen som kontakter ØBTU’s sekretariat.

Drenge C, D og E samt Pige A spilles LØRDAG
Drenge C (kl 14.00): Simon V Hansen, Mads C Poulsen, Peder Nicolaisen, Simone Larsen, Valdemar H Petersen, Marcus A Jensen, Andreas Hansen.
Drenge D (kl 9.30): Laura B Harder, Jonas Le-Fevre Hansen, Sebastian S Hansen, Magnus Petersen, Jakob N Petersen, Sofie E Duus, Freja Larsen, Alexander Andersen, Jonathan Eliasen.
Drenge E (kl 9.30): Tobias R Christensen, Lucas K Christensen, Viggo McCluskey Nielskov, MIlle M Søndergaard, Bertram V Terp.
Pige A (kl 14.00): Rebecca Mejer.

Drenge A og B samt Pige B spilles SØNDAG
Drenge A (13.00): Christian Hyrdum, Villads Jungersen, Oliver Cramon, Lasse T Drongesen, Benjamin K Christensen.
Drenge B (kl 9.30): Rebecca Mejer, Theis N Pedersen, Markus H Christensen, Tobias Møller, Mathias Ipsen, Gustav J Lytcke
Pige B (kl 9.30): Laura B Harder, Simone Larsen, Sofie E Duus, Freja Larsen, Mille M Søndergaard.
Læs mere om Pointstævnefinalen i programmet som kan ses HER.


Yderligere info, og evt. spørgsmål til Helle Brodersen, se HER.
AF: Louis de Voss.

4 HGI vindere i 5. Pointstævnerunde

Søndag d. 19/3-2017 afvikledes 5. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI Hillerød bordtennisklub tilhører. 26 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerød Bordtennis’ lokaler i Lillerød Hallerne, heraf var Hillerød langt den største klub med 16 deltagere hvoraf hele 4 endte som puljevindere 🙂

Spillerne blev fordelt i 5 puljer med 5 spillere i hver. Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket som vanligt gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange for de stadig nye spillere.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Villads Jungersen, Hillerød GI
2 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Anton Dornonville De La Cour, Allerød
4 Mathias Ipsen, Hillerød GI
5 Noa Christensen, Helsingør
Pulje 2
1 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Andreas Hansen, Hillerød GI
Pulje 3
1 Nicklas A. Jensen, Allerød
2 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
3 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
4 Sejr Wolsgaard, Allerød
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pulje 4
1 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
2 Mathias Brauer, Helsingør
3 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
4 Jonathan Max Clausen, Helsingør
5 Filip Axel Dahlerup, Allerød
Pulje 5
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
3 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Victor Danckert, Allerød
5 Nicolai Lund Pedersen, Helsingør
6 Jonathan Eliasen, Hillerød GI
ØBTU Pointstævne 5 runde
ØBTU Pointstævne 5 runde 2017
ØBTU Pointstævne 5 runde 2017
Ovenfor ses 4 af Puljerne, skulle én af jer ligge inde med et billede af Pulje 5, må dette meget gerne sendes til Helle B, tak.
STORT tillykke til vinderne – vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Link til Resultaterne og Startliste til sidste runde HER.
Link til billeder af puljevinderne på Facebook HER.
Næste runde spilles i Familiecentret Løvdal søndag d. 2/4 kl. 10.00. Husk mødetid ½ time før.
Husk også at Lørdag den 22. april og søndag den 23. april 2017 er der Pointstævnefinale i Valbyhallen.
Deltagerne bedes selv tilmelde sig direkte via Bordtennisportalen senest den 19. april (tilmeldingen forventes at åbne få dage efter sidste almindelige pointstævnerunde).

Yderligere info, og evt. spørgsmål, se HER.
AF: Helle Brodersen

Pointstævne med 3 HGI vindere

Lørdag d. 25/2-2017 blev 4. Runde af ØBTU’s pointstævner afviklet i kreds 1 som HGI Hillerød Bordtennisklub tilhører.
25 deltagere dukkede op til pointstævnet i Helsingør’s lokaler i Familiecentret Løvdal, hvoraf Hillerød var langt den største klub med 16 deltagere, hvoraf 3 endte som puljevindere  🙂 

Spillerne blev fordelt i 5 puljer med 5 spillere i hver. Der blev igen spillet bedst af 3 sæt hvilket som vanligt gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de stadig nye spillere.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Villads Jungersen, Hillerød GI
2 Rebecca Mejer, Hillerød GI
3 Anton Dornonville De La Cour, Allerød
4 Mathias Ipsen, Hillerød GI
5 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 1
Pulje 2
1 Noa Christensen, Helsingør
2 Elias Johan Asgaard, Allerød
3 Simon Wilhelm Hansen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Andreas Hansen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 2
Pulje 3
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
3 Nicklas A. Jensen, Allerød
4 Mathias Brauer, Helsingør
5 Magnus Petersen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 3
Pulje 4
1 Sejr Wolsgaard, Allerød
2 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
3 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
4 Jonathan Max Clausen, Helsingør
5 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 4
Pulje 5
1 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
2 Filip Axel Dahlerup, Allerød
3 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Hillerød GI
4 Nicolai Lund Pedersen, Helsingør
5 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 5
STORT tillykke til vinderne – vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Link til Resultaterne HER
Næste runde spilles i Allerød Bordtennis lokaler i Lillerødhallerne søndag d. 19/3-2017 kl.11.00. Husk mødetid ½ time før.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI afviklede 2. Pointstævnerunde i Kreds 1

2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i Kreds 1 blev lørdag den 3/12 spillet i vore flotte faciliteter i Frederiksborgcentret, og HGI Hillerød Bordtennisklub fik som altid flere puljevindere.
Hele 29 deltagere fra Kreds 1, som HGI bordtennis tilhører, dukkede op til Pointstævnet. Heraf var Hillerød langt den største klub med 17 deltagere, på trods af at nogle af de potentielle spillere var taget med på klubturen til Odense. Det skal også nævnes at hele 8 pigespillere var med, heraf 2 puljevindere, hvilket endnu en gang viser, at pigeinitiativerne ser ud til at bære frugt  🙂
Spillerne blev fordelt i puljerne A – E.  Her bestod A puljen af 5 spillere, mens de øvrige 4 puljer B – E bestod af 6 spillere.
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt på nær i A-puljen som kun havde fem spillere – i denne gruppe spillede man bedst at 5 sæt, så alle spillere fik mulighed for at spille lige meget bordtennis – det er jo trods alt derfor man kommer 😉 .
Dette gav nogle intense og spændende kampe, der ikke endte med at være for lange for de mange nye spillere.
Placeringerne i de 5 puljer:
A
1 Emma Eckeroth, Allerød
2 Lasse Thue Drongesen, Hillerød GI
3 Sofie Eckeroth, Allerød
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Simon Wilhelm Hansen, Hillerød GI
B
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Mathias Ipsen, Hillerød GI
3 Noa Christensen, Helsingør
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Mathias Brauer, Helsingør
6 Simone Larsen, Hillerød GI
C
1 Anton Dornonville De La Cour, Allerød
2 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Andreas Hansen, Hillerød GI
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Jonathan Max Clausen, Helsingør
D
Nicklas A. Jensen, Allerød
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Sejr Wolsgaard, Allerød
4 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
5 Magnus Petersen, Hillerød GI
6 Freja Larsen, Hillerød GI
E
1 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
2 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
3 Sally Lou, Allerød
4 Filip Axel Dahlerup, Allerød
5 Vilma Kristensen, Allerød
6 Mille Marie Birkemose Søndergaard, Hillerød GI
 
STORT tillykke til vinderne – vi håber alle fik nogle gode kampe.
HGI Hillerød Bordtennisklub Pointstævne Runde 2 - 2016
Link til Resultaterne
Link til billeder på Facebook
Link til billeder af puljevinderne på Facebook
Læs meget mere om Pointstævner i ØBTU, og se kalender for 2017
Næste runde spilles i Allerød Bordtennis lokaler i Lillerødhallerne søndag d. 22/01 2017  kl.11.00
Husk mødetid ½ time før.
AF: Helle Brodersen / LdV.

Succesfuld Pointstævnestart

Alle vore unge nye(re) medlemmer har forventningsfuldt set frem til at ØBTU opstartede deres Pointstævner, og på hjemmebanen i Frederiksborgcentret søndag d. 13/11 kom rigtigt mange godt i gang med sæsonen, hvor det blev det til ikke mindre end 3 puljesejre.
1. Runde af ØBTU’s Pointstævner i kreds 1, som HGI Hillerød Bordtennisklub tilhører sammen med Helsingør og Allerød, blev afviklet med i alt 30 deltagere. Hillerød stillede her med langt de fleste deltagere idet hele 21 HGI spillere var mødt frem. Det skal også nævnes at der var i alt 5 pigespillere med – dejligt at se at pigeinitiativerne ser ud til at bære frugt  🙂 Også dejligt at se 2 spillere fra HGI’s Skævinge Afdeling som løbende vil bidrage med flere spillere.

HGI Hillerød Bordtennisklub Pointstævne Runde 1 Kreds 1 november 2016

Danmarks bedste bordtennishal i Frederiksborgcentret summede af liv og spilleglæde – se flere fotos via linket nedenfor.


Spillerne blev fordelt i 5 puljer med 6 spillere i hver. Hver pulje fik 2 borde, så efter godt og vel 1½ times intense kampe, var alle puljer færdige. Ligesom sidste år valgte vi at der skulle spilles bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange for de mange nye spillere – til gengæld fik alle mulighed for at spille mindst 5 kampe.
 
Placeringerne i de 5 puljer fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Christian Hyrdum , Hillerød GI
2 Emma Eckeroth, Allerød
3 Oliver Cramon, Hillerød GI
4 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
5 Villads Jungersen, Hillerød GI
6 Micki Hansen, Helsingør
Pulje 2
1 Sofie Eckeroth, Allerød
2 Tobias Møller, Hillerød GI
3 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Rebecca Mejer, Hillerød GI
5 Noa Christensen, Helsingør
6 Mathias Brauer, Helsingør
Pulje 3
1 Simon Wilhelm Hansen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Mathias Ipsen, Hillerød GI
5 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
6 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
Pulje 4
1 Jonathan Max Clausen, Helsingør
2 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
3 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
4 Andreas Hansen, Hillerød GI
5 Sofie Elmelund Duus, Hillerød GI
6 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
Pulje 5
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Filip Axel Dahlerup, Allerød
4 Magnus Petersen, Hillerød GI
5 Vilma Kristensen, Allerød
6 Bertram Vest Therp, Hillerød GI
Pointstævne 11-2016 Kreds 1 Pulje 1

Pulje 1 med dygtige spillere og en stolt Christian Hyrdum fra HGI Hillerød Bordtennisklub som vinder.


 
STORT tillykke til vinderne – vi håber at alle fik nogle gode kampe. 🙂 
Se alle resultaterne fra Runde 1 i Kreds 1, og se også “startindplaceringerne” til Runde 2 HER.
Se også ØBTU’s mange billeder fra stævnet HER.
Du kan læse meget mere om Pointstævner hos ØBTU, samt her på vores egen HGI hjemmeside.
 
Næste runde spilles igen i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, nemlig lørdag d. 3/12 -2016 kl. 10, hvor vi håber at endnu flere spillere har mod på at prøve at spille kampe. Husk mødetid mindst ½ time før.
I januar afholder ØBTU både ØM 2-mandshold og Østdanske Mesterskaber (ØM) for Ungdom, og til begge disse stævner vil der være niveauinddelte rækker, hvor vore Pointstævnespillere er meget velkomne til at deltage. Mere om disse stævner vil komme her på hjemmesiden inden længe men du kan allerede nu smugkigge på invitationerne via linket ovenfor.  😉
 
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Tilmelding åben til Pointstævne Finale

Så er Programmet klart, og tilmeldingen er åbnet til årets Pointstævne Finale i Valbyhallen den 16. – 17. april 2016.

I programmet, hvor tilmeldingsproceduren via Bordtennisportalen også beskrives, nævner ØBTU bl.a. følgende:
“ØBTU har inddelt alle spillerne i fem drengerækker og to pigerækker på baggrund af placeringerne i sæsonens pointstævner.
Ved opdelingen er der taget hensyn til, at nogle spillere først er indtrådt senere i turneringen, idet der er kigget på spillernes gennemsnitlige placering.

En spiller kan kun deltage i én række. I pointstævnerne kan kvindelige spillere dog deltage i både en pige- og i en drengerække.

Er der enkelte spillere, som I mener er placeret forkert, skal I rette henvendelse til sekretariatet på tlf. 50 57 37 28 (10.00-14.00)”

Har I generelle spørgsmål kan disse også rettes direkte til ØBTU, eller alternativt til Helle Brodersen.
 
TILMELDING og BETALING via Bordtennisportalen senest 13/4 HER.
SE PROGRAMMET HER.
Vi opfordrer også alle til at tilmelde jer til OPVARMNINGSSTÆVNET i Ølstykke senest 28/3, læs mere HER.

HGI Hillerød Bordtennisklub spillere som er nævnt i programmet:

POINTSTÆVNER – DAMERÆKKEN

SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30
Therese Kofod-Nielsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE A-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 13.30

Kristoffer Jon Rasmussen,Hillerød
Emil Skallebæk,Hillerød
Gustav Wolfsberg,Hillerød
Christian Hyrdum,Hillerød
Dominykas Samoulis,Hillerød
POINTSTÆVNER – DRENGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Lasse Thue Drongesen,Hillerød
Mathias Ø. Augustesen,Hillerød
Tobias Pedersen-Bjergaard,Hillerød
Simone Larsen,Hillerød
Carl Emil Klein Pettersson,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE C-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 14.00

Zane Kingsley,Hillerød
Theis N. Petersen,Hillerød
Simon Levin,Hillerød
Elias Sandgrav,Hillerød
Eskild Sandgrav,Hillerød
Marcus Ahrenholt Jensen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE D-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Benjamin K. Christensen,Hillerød
Rebecca Mejer,Hillerød

Jonas Le Fevre Hansne,Hillerød
Julius Mou Nielsen,Hillerød
Jakob Nordahl Petersen,Hillerød
Sebastian Siggard Hansen,Hillerød
Felix Friis-Christensen,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE E-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Frederik Thomsen,Hillerød
Sebastian Harder,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Magnus M. Stormgaard,Hillerød
Sally Lou,Hillerød
Valdemar Høyer Petersen,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE A-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Simone Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Rebecca Mejer,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød
Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Sally Lou,Hillerød