Pointstævnefinale og sidste indledende runde

Søndag den 25. marts afvikledes 6. (og sidste) runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1, som HGI bordtennis tilhører. Nu venter kun den store Pointstævnefinale ved ØBTU’s Superweekend i Valbyhallen den 21. – 22. april, som kan tilmeldes via linket sidst i indlægget.
33 deltagere dukkede op til pointstævnet i Hillerøds lokaler i Frederiksborgcentret – denne gang 10 helt nye spillere, som derved også er kvalificeret til at deltage i finalestævnet.
Ligesom ved de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød langt den største klub med 17 deltagere. Allerød havde 4 spillere med, mens Helsingør havde 10 spillere med. Jægerspris var denne gang repræsenteret med 2 spillere.
Spillerne blev fordelt i 6 puljer: 3 puljer med 6 spillere og 3 puljer med 5 spillere.
Denne gang var det B-puljen der udelukkende bestod af HGI-spillere, idet A-puljen foruden Hillerød spillere havde 1 spiller fra Allerød.
Ligesom ved de tidligere stævner blev der spillet bedst af 3 sæt, hvilket som sædvanlig gav nogle intense og spændende kampe i mange af grupperne.
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1


1 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Sejr Wolsgaard, Allerød
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
Pulje 2


1 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
2 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
3 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Alexander Andersen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
Pulje 3


1 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Miklas Schmidt, Allerød
4 William Jørgensen, Helsingør
5 Kevin Agerbo, Hillerød GI
6 Albert Zillo Jensen, Helsingør
Pulje 4


1 Christian Capion Matzen, Helsingør
2 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Mike Lillelund, Jægerspris
5 Arthur Gaarslev, Hillerød GI
6 Sebastian Guldborg Bagger, Helsingør
Pulje 5


1 Niclas Aspholm, Jægerspris
2 Scott Mouro, Helsingør
3 Victor Risør Helms, Hillerød GI
4 Julie Bechgaard Hansen, Helsingør
5 William Larsen, Helsingør
Pulje 6


 
1 Rasmus Olesen, Allerød
2 Victor Skarby, Hillerød GI
3 Noah Jepsen, Helsingør
4 Gustav Max Clausen, Helsingør
5 Bastian Uth, Hillerød GI
STORT tillykke til vinderne. Håber at I alle fik nogle gode kampe.
Resultater fra 6. runde fremgår ovenfor, men kan også findes hos ØBTU.
På siden Pointstævner i ØBTU på Facebook ligger der BILLEDER af puljevinderne så følg gerne siden.
Se også en fin video fra Pointstævnet på Facebook HER.

POINTSTÆVNEFINALE / ØBTU SUPERWEEEKEND

Husk næste stævne vil være Pointstævnefinalen, hvor tilmelding foregår via Bordtennisportalen HER.
Vær obs på at du enten spiller lørdag eller søndag, hvilket fremgår af oversigten i programmet hos ØBTU, hvor der også er hjælp til tilmelding via Bordtennisportalen. Se hvilken række du er placeret i HER.
Pointstævnefinale 2018 ØBTU Spilledage og Starttider
Husk at du altid kan læse alt om Pointstævner i ØBTU HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.
Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Noah Onuoha, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Filip Axel Dahlerup, Allerød
2 Alexander Andersen, Hillerød GI
3 Kevin Agerbo, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Mathias Videbæk, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Gustav Glerup, Hillerød GI
2 Sejr Wolsgaard, Allerød
3 Albert Sonnenborg, Jægerspris
4 Laura Bruun Harder, Allerød
5 Jonathan Max Clausen, Helsingør
6 Sebastian Elmsted, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Nicholas Graae, Allerød
3 Mike Lillelund, Jægerspris
4 Albert Zillo Jensen, Helsingør
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Magnus Jensen, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 6
1 Miklas Schmidt, Allerød
2 Zachery Graae, Allerød
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Milan Vinther, Helsingør
5 Benjamin Basic, Helsingør
6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂
Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.
Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.
Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.