18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.
Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Noah Onuoha, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Filip Axel Dahlerup, Allerød
2 Alexander Andersen, Hillerød GI
3 Kevin Agerbo, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Mathias Videbæk, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Gustav Glerup, Hillerød GI
2 Sejr Wolsgaard, Allerød
3 Albert Sonnenborg, Jægerspris
4 Laura Bruun Harder, Allerød
5 Jonathan Max Clausen, Helsingør
6 Sebastian Elmsted, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Nicholas Graae, Allerød
3 Mike Lillelund, Jægerspris
4 Albert Zillo Jensen, Helsingør
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Magnus Jensen, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 6
1 Miklas Schmidt, Allerød
2 Zachery Graae, Allerød
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Milan Vinther, Helsingør
5 Benjamin Basic, Helsingør
6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂
Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.
Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.
Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Fint Julestævne på Vestegnen

Vestegnens julestævne blev som altid afholdt i weekenden op mod jul i Brøndby Hallens Stadionhal 1.
Alexander Attrup Mejer var en af vore deltagende spillere, og Alexander har været så venlig at sende os nedenstående resultatoversigt og kommentar. 

“Til dette års jule stævne på Vestegnen var Hillerød repræsenteret af 9 spillere som gjorde en meget god præsentation. Jeg synes selv at det er et hyggeligt stævne med ikke så mange deltagere.
GULD
Marcus A Jensen – Puslinge C
Kristoffer Rasmussen – Junior B – B slutspil
Alexander Mejer, Sammen med Thorbjørn fra Hvidovre – Åben 1 double

SØLV
Lars-Henrik Bjørnbak – Herre klasse 3
Lars-Henrik Bjørnbak og Torsten Sejr Hansen – Åben 1 double
BRONZE
Lucas Klidsgaard Christensen – Drenge D – B slutspil
Dominykas Samuolis – Junior B
Kristoffer Rasmussen – Herre U 21 C
Palle Rasmussen – Herre klasse 4 – B slutspil
HGI Hillerød Bordtennisklub 2017 - Alexander A Mejer coacher Kristoffer Rasmussen - Vestegnens Julestævne
KVART
Benjamin Klidsgaard Christensen – Drenge D – B slutspil
En stor tak til Alexander for dette bidrag til hjemmesiden, billeder og Facebookopdatering. Også en stor tak til Palle Rasmussen og Dorthe Christensen ligeledes for Facebook opdateringer og billeder. Indlægsfoto viser doublefinalen i Åben 1 hvor Alexander og makker Thorbjørn besejrede ellers rutinerede Lars-Henrik og Torsten.
Næste stævne på dansk grund hvor klubben håber at ALLE vore ungdomsspillere deltager er ØM Ungdom i Tåstrup den 13. – 14. januar med sidste tilmeldingsfrist NU i morgen fredag den 22. december kl 23.59!
 
 AF: Louis de Voss.

HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Pointstævnestart med sejr til HGI i 4 af 5 puljer

Søndag d. 12/11 afvikledes 1. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 29 deltagere dukkede op til pointstævnet i Kignæshallen i Jægerspris, heraf var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere. Jægerspris og Helsingør havde hver 4 spillere med, mens Allerød desværre slet ikke var repræsenteret.
Spillerne blev fordelt i 5 puljer, 4 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 5 spillere.
Ligesom de sidste par år blev det valgt at der skulle spilles bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de mange nye spillere – til gengæld fik alle mulighed for mindst 4 kampe. Overvægten af HGI Hillerød Bordtennisklubs spillere gav rigtigt mange spændende interne opgør, men vi håber rigtigt meget at de øvrige klubber får mulighed for at stille med flere spillere til det kommende stævne.
Vi kunne også igen i år glæde os over at en del piger mødte frem.
Der var således nok at se til for Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen og Mathias Jensen som var stolte over spillernes fine resultater.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Nicklas Brejl, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
6 Jonathan Max Clausen, Helsingør
2017 Pointstævne Runde 1 Kreds 1 - Pulje 1
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 2 - Alexander Nikolajsen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Noah Onuoha, Hillerød GI
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 3 - Noah Onuoha - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Mike Lillelund, Jægerspris
3 William Jørgensen, Helsingør
4 Sebastian Elmsted, Jægerspris
5 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 4- Alexander Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Albert Z Jensen, Helsingør
2 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
3 Emil Børgesen, Hillerød GI
4 Magne Bronee , Jægerspris
5 Milan Vinther, Helsingør
6 Sara Elisabeth L Pedersen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 5 - Elena Højbye Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Nr 2
STORT tillykke til vinderne (4 ud af 5 fra Hillerød). Vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Se alle resultater fra Runde 1 i Kreds 1 på Bordtennisportalen HER.
Følg med på Facebook Pointstævner i ØBTU hvor der findes info og billeder fra stævnet, samt fra de øvrige kredse.
Næste runde spilles i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, nemlig lørdag d. 2/12 – 2017 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Var du ikke med i søndags, men meget gerne vil med næste gang på hjemmebane, eller ved fremtidige stævner, glæder vi os til at modtage din tilmelding så vi kan have en licens klar til dig.
Se hvordan du tilmelder dig til Pointstævnerne hvor du ikke kan være for ny til at deltage HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI Ungdommens Superweekend

Superweekend i Østdanmarks Bordtennis Union – årets højdepunkt med finale for Pointstævnespillerne og afsluttende kredskampe i ØBTU’s holdturnering – en fabelagtig spændende cocktail som kun kunne blive en succes med vore mange stærke HGI Hillerød Bordtennisklub spillere i kamp.
 
I weekenden 22.- 23. april spillede 23 Hillerød spillere Pointstævnefinaler, og yderligere spillede hele 3 af vore ungdomsholds spillere kredsfinaler i ØBTU. Der var succes over hele linjen og de mange flotte resultater er uddybet nedenfor.
Holdturneringens Kredsfinaler
HGI stillede med 3 hold som havde klaret sig flot igennem sæsonens kampe.
Herre A U12 mødte KVIK Næstved og Slagelse (nr. 2 i rækken), og vandt overlegent begge kampe 10-0! Kæmpe succes og Guld til holdet som i sæsonen har bestået af Laura Schyberg, Kristoffer Rasmussen, Albert Wolfsberg og Dominykas Samuolis. Sejrene medførte, at holdet har vundet alle deres holdkampe i denne sæson. Det kan ikke gøres bedre. Et stort tillykke til alle. Dominykas var desværre forhindret i at stille op til de afgørende kampe, men holdlederteamet Brian Schyberg/Palle Rasmussen har lovet at skaffe en ekstra medalje til ham, da han i høj grad har bidraget til den samlede sejr. Albert fik en ekstra præmie for at have vundet 35 ud af 36 kampe, som holdets bedste.
HGI Hillerød Bordtennisklub Guldvindere i U12 gruppe A ØBTU 2017
Herre B U12 HGI mødte Ejby med resultatet 4-6, en fornem 3. plads i rækken til Rebecca Mejer, Tobias Møller og Christian Hyrdum. Holdets 1. mand Oliver Cramon (nr. 2 på topscorerlisten) var desværre skadet, og deltog derfor ikke i weekendens kampe.
Herre C O12 HGI – Sorø 8-2 og HGI – B77 7-3, flotte slutresultater som banede vejen for en 4. plads i rækken til Noah Lund, Louis Bergenholtz, Mathias Ø Augustesen, Emil Skallebæk og Villads Jungersen.
Alle resultater fra Hillerøds hold kan ses detaljeret på Bordtennisportalen HER.
Pointstævnefinalerne
I Pointstævnefinalerne skulle vores kreds mødes med spillerne fra de andre kredse.
Spillerne blev inddelt i indledende puljer med 4-5 spillere i hver pulje som de er blevet det til sæsonens normale pointstævner.
Nr. 1 og 2 fra puljerne gik videre til et A-slutspil, og de øvrige videre til et B-slutspil. Bemærk at pigerne i dette stævne yderligere havde deres egne rækker A og B.
Omkring 180 deltagere dukkede op til finalen i Valbyhallen, heraf 23 deltagere fra HGI Hillerød Bordtennisklub, hvoraf hele 5 endte som puljevindere:
1. Christian Hyrdum som vinder af A-puljens A-slutspil
2. Gustav Juel Lytcke som vinder af B-puljens A-slutspil
3. Markus Hvid Christensen som vinder af B-puljens B-spil
4. Simone Larsen som vinder af pige B-puljen
5. Viggo McCluskey Nielskov som vinder af E-puljens A-slutspil

HGI Hillerød Bordtennisklub Christian Hyrdum og Villads Jungersen nr 1 og 4 i Drenge A ØBTU Pointstævnefinale 2017

Christian Hyrdum og Villads Jungersen med deres pokaler fra A-puljen


Pulje A – drenge
A-slutspil:
1 Christian Hyrdum , Hillerød GI
4 Villads Jungersen, Hillerød GI
B-slutspil:
5 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pulje A- piger
A-slutspil:
3 Rebecca Mejer, Hillerød GI
Pulje B – drenge
A-slutspil:
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
14 Rebecca Mejer, Hillerød GI
HGI Hillerød Bordtennisklub Rebecca Mejer nr 3 Pige A Pointstævnefinale ØBTU 2017
B-slutspil:
1 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
HGI Hillerød Bordtennisklub ØBTU Pointstævnefinale 2017
 
Pulje B – piger
Ingen yderligere opdeling
1 Simone Larsen, Hillerød GI
3 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Hillerød GI
4 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
6 Freja Larsen, Hillerød GI
Pige B: Simone blev nr. 1, Mille nr. 3 og Laura nr. 4 HGI Hillerød Bordtennisklub ØBTU Pointstævnefinale 2017
Pulje C – drenge
A-slutspil:
13 Simon Wilhelm Hansen, Hillerød GI
18 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
B-slutspil:
2 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
7 Andreas Hansen, Hillerød GI
12 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
HGI Hillerød Bordtennisklub Pointstævnefinale 2017
Pulje D – drenge
A-slutspil:
11 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
12 Aleksander Hougaard Andersen, Hillerød GI
13 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pulje E – drenge
A-slutspil:
1 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
9 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
10 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
B-slutspil
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Hillerød GI
HGI Hillerød Bordtennisklub Guld i A slutspil og sølv i B slutspil i E rækken ØBTU Pointstævnefinale 2017
Se alle ØBTU’s billeder fra podierne på Facebook HER.
Kim Holm Pedersen var også på pletten og tog igen fremragende spillerfotos fra weekenden som kan ses HER.
Vi ønsker et STORT tillykke til vinderne, og håber at I alle fik nogle gode kampe. Samtidig siger vi tak for en god pointstævnesæson 2016/2017. 🙂
Se alle resultater fra Pointstævnefinalen HER.
HUSK at Hvidovre den 13. – 14. maj afholder bredde stævne bl.a. for alle jer som har spillet Pointstævner eller ØBTU’s holdturnering. Sidste tilmeldingsfrist er 7. maj via Bordtennisportalen hvor I også finder invitationen. Vi håber at I alle har lyst til at deltage i dette.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

4 HGI vindere i 5. Pointstævnerunde

Søndag d. 19/3-2017 afvikledes 5. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI Hillerød bordtennisklub tilhører. 26 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerød Bordtennis’ lokaler i Lillerød Hallerne, heraf var Hillerød langt den største klub med 16 deltagere hvoraf hele 4 endte som puljevindere 🙂

Spillerne blev fordelt i 5 puljer med 5 spillere i hver. Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket som vanligt gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange for de stadig nye spillere.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Villads Jungersen, Hillerød GI
2 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Anton Dornonville De La Cour, Allerød
4 Mathias Ipsen, Hillerød GI
5 Noa Christensen, Helsingør
Pulje 2
1 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Andreas Hansen, Hillerød GI
Pulje 3
1 Nicklas A. Jensen, Allerød
2 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
3 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
4 Sejr Wolsgaard, Allerød
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pulje 4
1 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
2 Mathias Brauer, Helsingør
3 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
4 Jonathan Max Clausen, Helsingør
5 Filip Axel Dahlerup, Allerød
Pulje 5
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
3 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Victor Danckert, Allerød
5 Nicolai Lund Pedersen, Helsingør
6 Jonathan Eliasen, Hillerød GI
ØBTU Pointstævne 5 runde
ØBTU Pointstævne 5 runde 2017
ØBTU Pointstævne 5 runde 2017
Ovenfor ses 4 af Puljerne, skulle én af jer ligge inde med et billede af Pulje 5, må dette meget gerne sendes til Helle B, tak.
STORT tillykke til vinderne – vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Link til Resultaterne og Startliste til sidste runde HER.
Link til billeder af puljevinderne på Facebook HER.
Næste runde spilles i Familiecentret Løvdal søndag d. 2/4 kl. 10.00. Husk mødetid ½ time før.
Husk også at Lørdag den 22. april og søndag den 23. april 2017 er der Pointstævnefinale i Valbyhallen.
Deltagerne bedes selv tilmelde sig direkte via Bordtennisportalen senest den 19. april (tilmeldingen forventes at åbne få dage efter sidste almindelige pointstævnerunde).

Yderligere info, og evt. spørgsmål, se HER.
AF: Helle Brodersen

Pointstævne med 3 HGI vindere

Lørdag d. 25/2-2017 blev 4. Runde af ØBTU’s pointstævner afviklet i kreds 1 som HGI Hillerød Bordtennisklub tilhører.
25 deltagere dukkede op til pointstævnet i Helsingør’s lokaler i Familiecentret Løvdal, hvoraf Hillerød var langt den største klub med 16 deltagere, hvoraf 3 endte som puljevindere  🙂 

Spillerne blev fordelt i 5 puljer med 5 spillere i hver. Der blev igen spillet bedst af 3 sæt hvilket som vanligt gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de stadig nye spillere.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Villads Jungersen, Hillerød GI
2 Rebecca Mejer, Hillerød GI
3 Anton Dornonville De La Cour, Allerød
4 Mathias Ipsen, Hillerød GI
5 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 1
Pulje 2
1 Noa Christensen, Helsingør
2 Elias Johan Asgaard, Allerød
3 Simon Wilhelm Hansen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Andreas Hansen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 2
Pulje 3
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Markus Hvid Christensen, Hillerød GI
3 Nicklas A. Jensen, Allerød
4 Mathias Brauer, Helsingør
5 Magnus Petersen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 3
Pulje 4
1 Sejr Wolsgaard, Allerød
2 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
3 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
4 Jonathan Max Clausen, Helsingør
5 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 4
Pulje 5
1 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
2 Filip Axel Dahlerup, Allerød
3 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Hillerød GI
4 Nicolai Lund Pedersen, Helsingør
5 Tobias Rom Christensen, Hillerød GI
ØBTU Bordtennis Pointstævne februar 2017 Pulje 5
STORT tillykke til vinderne – vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Link til Resultaterne HER
Næste runde spilles i Allerød Bordtennis lokaler i Lillerødhallerne søndag d. 19/3-2017 kl.11.00. Husk mødetid ½ time før.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.