18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.
Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Noah Onuoha, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Filip Axel Dahlerup, Allerød
2 Alexander Andersen, Hillerød GI
3 Kevin Agerbo, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Mathias Videbæk, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Gustav Glerup, Hillerød GI
2 Sejr Wolsgaard, Allerød
3 Albert Sonnenborg, Jægerspris
4 Laura Bruun Harder, Allerød
5 Jonathan Max Clausen, Helsingør
6 Sebastian Elmsted, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Nicholas Graae, Allerød
3 Mike Lillelund, Jægerspris
4 Albert Zillo Jensen, Helsingør
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Magnus Jensen, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 6
1 Miklas Schmidt, Allerød
2 Zachery Graae, Allerød
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Milan Vinther, Helsingør
5 Benjamin Basic, Helsingør
6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂
Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.
Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.
Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Pointstævnestart med sejr til HGI i 4 af 5 puljer

Søndag d. 12/11 afvikledes 1. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 29 deltagere dukkede op til pointstævnet i Kignæshallen i Jægerspris, heraf var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere. Jægerspris og Helsingør havde hver 4 spillere med, mens Allerød desværre slet ikke var repræsenteret.
Spillerne blev fordelt i 5 puljer, 4 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 5 spillere.
Ligesom de sidste par år blev det valgt at der skulle spilles bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de mange nye spillere – til gengæld fik alle mulighed for mindst 4 kampe. Overvægten af HGI Hillerød Bordtennisklubs spillere gav rigtigt mange spændende interne opgør, men vi håber rigtigt meget at de øvrige klubber får mulighed for at stille med flere spillere til det kommende stævne.
Vi kunne også igen i år glæde os over at en del piger mødte frem.
Der var således nok at se til for Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen og Mathias Jensen som var stolte over spillernes fine resultater.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Nicklas Brejl, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
6 Jonathan Max Clausen, Helsingør
2017 Pointstævne Runde 1 Kreds 1 - Pulje 1
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 2 - Alexander Nikolajsen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Noah Onuoha, Hillerød GI
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 3 - Noah Onuoha - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Mike Lillelund, Jægerspris
3 William Jørgensen, Helsingør
4 Sebastian Elmsted, Jægerspris
5 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 4- Alexander Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Albert Z Jensen, Helsingør
2 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
3 Emil Børgesen, Hillerød GI
4 Magne Bronee , Jægerspris
5 Milan Vinther, Helsingør
6 Sara Elisabeth L Pedersen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 5 - Elena Højbye Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Nr 2
STORT tillykke til vinderne (4 ud af 5 fra Hillerød). Vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Se alle resultater fra Runde 1 i Kreds 1 på Bordtennisportalen HER.
Følg med på Facebook Pointstævner i ØBTU hvor der findes info og billeder fra stævnet, samt fra de øvrige kredse.
Næste runde spilles i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, nemlig lørdag d. 2/12 – 2017 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Var du ikke med i søndags, men meget gerne vil med næste gang på hjemmebane, eller ved fremtidige stævner, glæder vi os til at modtage din tilmelding så vi kan have en licens klar til dig.
Se hvordan du tilmelder dig til Pointstævnerne hvor du ikke kan være for ny til at deltage HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.