Tilmelding åben til Pointstævne Finale

Så er Programmet klart, og tilmeldingen er åbnet til årets Pointstævne Finale i Valbyhallen den 16. – 17. april 2016.

I programmet, hvor tilmeldingsproceduren via Bordtennisportalen også beskrives, nævner ØBTU bl.a. følgende:
“ØBTU har inddelt alle spillerne i fem drengerækker og to pigerækker på baggrund af placeringerne i sæsonens pointstævner.
Ved opdelingen er der taget hensyn til, at nogle spillere først er indtrådt senere i turneringen, idet der er kigget på spillernes gennemsnitlige placering.

En spiller kan kun deltage i én række. I pointstævnerne kan kvindelige spillere dog deltage i både en pige- og i en drengerække.

Er der enkelte spillere, som I mener er placeret forkert, skal I rette henvendelse til sekretariatet på tlf. 50 57 37 28 (10.00-14.00)”

Har I generelle spørgsmål kan disse også rettes direkte til ØBTU, eller alternativt til Helle Brodersen.
 
TILMELDING og BETALING via Bordtennisportalen senest 13/4 HER.
SE PROGRAMMET HER.
Vi opfordrer også alle til at tilmelde jer til OPVARMNINGSSTÆVNET i Ølstykke senest 28/3, læs mere HER.

HGI Hillerød Bordtennisklub spillere som er nævnt i programmet:

POINTSTÆVNER – DAMERÆKKEN

SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30
Therese Kofod-Nielsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE A-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 13.30

Kristoffer Jon Rasmussen,Hillerød
Emil Skallebæk,Hillerød
Gustav Wolfsberg,Hillerød
Christian Hyrdum,Hillerød
Dominykas Samoulis,Hillerød
POINTSTÆVNER – DRENGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Lasse Thue Drongesen,Hillerød
Mathias Ø. Augustesen,Hillerød
Tobias Pedersen-Bjergaard,Hillerød
Simone Larsen,Hillerød
Carl Emil Klein Pettersson,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE C-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 14.00

Zane Kingsley,Hillerød
Theis N. Petersen,Hillerød
Simon Levin,Hillerød
Elias Sandgrav,Hillerød
Eskild Sandgrav,Hillerød
Marcus Ahrenholt Jensen,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE D-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Benjamin K. Christensen,Hillerød
Rebecca Mejer,Hillerød

Jonas Le Fevre Hansne,Hillerød
Julius Mou Nielsen,Hillerød
Jakob Nordahl Petersen,Hillerød
Sebastian Siggard Hansen,Hillerød
Felix Friis-Christensen,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød

POINTSTÆVNER – DRENGE E-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Frederik Thomsen,Hillerød
Sebastian Harder,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Magnus M. Stormgaard,Hillerød
Sally Lou,Hillerød
Valdemar Høyer Petersen,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE A-RÆKKEN
SPILLES LØRDAG – START KL. 09.30

Simone Larsen,Hillerød

POINTSTÆVNER – PIGE B-RÆKKEN
SPILLES SØNDAG – START KL. 09.30

Rebecca Mejer,Hillerød
Mille Marie Søndergaard,Hillerød
Sofie Elmelund Duus,Hillerød
Freja Larsen,Hillerød

Laura Bruun Harder,Hillerød
Mette Søe,Hillerød
Emilie Rasmussen,Hillerød
Sally Lou,Hillerød
 

 

Hillerød'erne til Brøndby GP

I weekenden blev 5. og sidste afdeling af Dansk Bordtennis Unions Grand Prix serie afholdt i Brøndby Hallen, og som altid var der mange flotte resultater til Hillerøds spillere i Brøndby GP. Med nye bannere og 28 håbefulde spillere startede jagten på medaljer i Brøndby GP. LØRDAG blev der lagt ud… Continue reading

HGI største Pointstævneklub i Kreds 1

Lørdag d. 27/2 afvikledes 5. (og næstsidste) runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som Hillerød tilhører.
32 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerød Hal 4, og igen var Hillerød langt den største klub med 17 deltagere, heraf 2 puljevindere.
Dejligt at se at Skævinge bordtennisklub denne gang igen var repræsenteret (Skævinge er opført under Hillerød) – vi glæder os til at se endnu flere fra Skævinge ved næste afholdelse.
Det skal tillige nævnes at 6 pigespillere deltog, 1 mere end i Helsingør  🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer: 4 puljer med 5 spillere, og 2 med 6. Ligesom i de andre pointstævner blev der spillet bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe.
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
 
Pulje 1:
1 Thomas S. Jørgensen, Allerød
2 Gustav Wolfsberg, Hillerød GI
3 Jacob Knudsen, Helsingør
4 Malthe Gerdes Ebbesen, Allerød
5 Emil Skallebæk, Hillerød GI
 
Pulje 2:
1 Daniel Luong Søemosegaard, Allerød
2 Emma Eckeroth, Allerød
3 Lukas Berthelsen, Helsingør
4 Nikolaj Jørgensen, Allerød
5 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
 
Pulje 3:
1 Sofie Eckeroth, Allerød
2 Anton Lund, Allerød
3 Alexander Barfoed, Allerød
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
 
Pulje 4:
1 Simon Levin, Hillerød GI
2 Noa Christensen, Helsingør
3 Jonas Le-Fevre Hansen, Hillerød GI
4 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
5 Julius Mou Nielsen, Hillerød GI
 
Pulje 5:
1 Andreas Kure Heller, Helsingør
2 Rebecca Mejer, Hillerød GI
3 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
4 Felix Friis-Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Laura Bruun Harder, Hillerød GI
 
Pulje 6:
1 Frederik Thomsen, Hillerød GI
2 Frederik Berendt-Møller, Helsingør
3 Sofie Elmelund Duus, Hillerød GI
4 Mikkel Boel, Allerød
5 Magnus Mørch Stormgaard, Hillerød GI
6 Sally Lou, Hillerød GI
 
STORT tillykke til vinderne – håber alle fik nogle gode kampe.
Link til billeder via FaceBook HER
Se alle resultater HER
Læs mere om Pointstævner HER
Bemærk: Næste – og sidste runde inden finalestævnet – spilles ligeledes i Allerød Bordtennisklubs lokaler…
* 6: Sø.20/03 kl.10.00 Lillerødhallerne, Hal 4, Allerød
Husk mødetid ½ time før.
Finalestævnet afholdes i Valby hallen og spilles 16. – 17. april 2016. Tilmelding til finalestævnet vil komme til at foregå ved at spillerne selv tilmelder sig via Bordtennisportalen, og altså ikke via klubben. Vi står naturligvis til rådighed med svar på spørgsmål. SE INVITATIONEN TIL POINTSTÆVNEFINALEN HER
AF: Helle Brodersen / LdV.

Pointstævne 4

Dette galleri indholder 5 billeder.

Lørdag d. 23/1 afvikledes 4. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som Hillerød tilhører. 32 deltagere dukkede op til pointstævnet i Helsingørs lokaler i Familie Centret Løvdal, heraf var Hillerød langt den største klub med 19 deltagere heraf hele 5 puljevindere. Dejligt at se at Skævinge bordtennisklub denne var… Continue reading