Velspillet Hvidovre stævne

Der var masser af flot spil og fine resultater da 8 HGI Hillerød Bordtennisklub spillere indtog Vestegnen for at deltage i Hvidovre Stævnet 2018 i den forgangne weekend.
Hvidovre stævnerne er altid en succes for vore spillere da det er bygget op så man får mange kampe uanset spilniveau, og denne gang var ingen undtagelse med masser af spændende kampe og fine placeringer.
Dagens mand må nok siges at være Dominykas Samuolis som stillede op mod de “store drenge” og spillede sig til en fornem 1. plads i Junior B og en 2. plads i U21 B. I Junior B vandt Villads Jungersen bronze.
I U21 B spillede Dominykas sig videre efter en tæt puljespilskamp mod Jonathan Svarer Johansen hvor Dominykas vinder 12-10 i femte. Dejligt at vore drenge kan presse hinanden.
Dominykas Samuolis - HGI Hillerød Bordtennisklub - Hvidovre Stævnet 2018 Guld Junior B
Villads vandt Drenge C finalen mod Noah Ibrahim fra Brøndby, hvor han efter at have tabt 3. sæt 10-12 vendte stærk tilbage og vandt fjerde sæt overbevisende 11-1.
Villads Jungersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Hvidovre Stævnet 2018 Guld Drenge C
I Herre Klasse 4 og 5 kæmpede Lars Svarer Johansen sig til bronzeplaceringer iført sine nye spillebriller, hvad kan det dog ikke føre med sig nu hvor Lars kan se bolden.
Lars Svarer Johansen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Hvidovre Stævnet 2018 - Bronze Hr Kl 4
Markus Hvid Christensen viste ingen nåde i Drenge D finalen, og vandt flot 3-0 over Zune G Budal fra Brøndby, stærkt Markus!
Markus Hvid Christensen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Hvidovre Stævnet 2018 - Guld Drenge D
Valdemar Høyer Pedersen spillede sig ud over 1. pladsen også til en flot 3. plads i Yngre Drenge C.
Valdemar Høyer Pedersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Hvidovre Stævnet 2018 Bronze Yngre Drenge C
Guld
Valdemar H Pedersen (Indlægfoto) – Puslinge B (B finale)
Dominykas Samuolis – Junior B
Villads Jungersen – Drenge C
Markus H Christensen – Drenge D
Sølv
Villads Jungersen – Junior C (B finale)
Dominykas Samuolis – U21 B

Bronze
Valdemar H Pedersen – Yngre Drenge C
Valdemar K Laursen – Yngre Drenge D (B finale)
Villads Jungersen – Junior B
Lars Svarer Johansen – Herre Kl. 4 + Herre Kl. 5
En stor tak til jer forældre som rapporterede i vores Facebooktråd under stævnet med tekst og ikke mindst billeder som muliggør indlæg som dette.
Se alle resultater fra Hvidovre Stævnet på Bordtennisportalen HER.
Se billeder fra lørdagen på Brøndby Bordtennis’ Facebookside HER.
Næste stævne hvor vi vil kunne opleve rigtigt mange af vore gode HGI Hillerød Bordtennisklub spillere på hjemmebane i Frederiksborgcentret, er vores store internationale stævne Danish International som allerede har fået mange tilmeldinger af bl.a. norske og engelske spillere, selvom der stadig er 3 dage tilbage til sidste frist på
torsdag den 3. maj 2018.

Læs mere om vores fine Danish International stævne HER.

AF: Louis de Voss.

Pointstævnefinale og sidste indledende runde

Søndag den 25. marts afvikledes 6. (og sidste) runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1, som HGI bordtennis tilhører. Nu venter kun den store Pointstævnefinale ved ØBTU’s Superweekend i Valbyhallen den 21. – 22. april, som kan tilmeldes via linket sidst i indlægget.
33 deltagere dukkede op til pointstævnet i Hillerøds lokaler i Frederiksborgcentret – denne gang 10 helt nye spillere, som derved også er kvalificeret til at deltage i finalestævnet.
Ligesom ved de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød langt den største klub med 17 deltagere. Allerød havde 4 spillere med, mens Helsingør havde 10 spillere med. Jægerspris var denne gang repræsenteret med 2 spillere.
Spillerne blev fordelt i 6 puljer: 3 puljer med 6 spillere og 3 puljer med 5 spillere.
Denne gang var det B-puljen der udelukkende bestod af HGI-spillere, idet A-puljen foruden Hillerød spillere havde 1 spiller fra Allerød.
Ligesom ved de tidligere stævner blev der spillet bedst af 3 sæt, hvilket som sædvanlig gav nogle intense og spændende kampe i mange af grupperne.
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1


1 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Sejr Wolsgaard, Allerød
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
Pulje 2


1 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
2 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
3 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
4 Alexander Andersen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
Pulje 3


1 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Miklas Schmidt, Allerød
4 William Jørgensen, Helsingør
5 Kevin Agerbo, Hillerød GI
6 Albert Zillo Jensen, Helsingør
Pulje 4


1 Christian Capion Matzen, Helsingør
2 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Mike Lillelund, Jægerspris
5 Arthur Gaarslev, Hillerød GI
6 Sebastian Guldborg Bagger, Helsingør
Pulje 5


1 Niclas Aspholm, Jægerspris
2 Scott Mouro, Helsingør
3 Victor Risør Helms, Hillerød GI
4 Julie Bechgaard Hansen, Helsingør
5 William Larsen, Helsingør
Pulje 6


 
1 Rasmus Olesen, Allerød
2 Victor Skarby, Hillerød GI
3 Noah Jepsen, Helsingør
4 Gustav Max Clausen, Helsingør
5 Bastian Uth, Hillerød GI
STORT tillykke til vinderne. Håber at I alle fik nogle gode kampe.
Resultater fra 6. runde fremgår ovenfor, men kan også findes hos ØBTU.
På siden Pointstævner i ØBTU på Facebook ligger der BILLEDER af puljevinderne så følg gerne siden.
Se også en fin video fra Pointstævnet på Facebook HER.

POINTSTÆVNEFINALE / ØBTU SUPERWEEEKEND

Husk næste stævne vil være Pointstævnefinalen, hvor tilmelding foregår via Bordtennisportalen HER.
Vær obs på at du enten spiller lørdag eller søndag, hvilket fremgår af oversigten i programmet hos ØBTU, hvor der også er hjælp til tilmelding via Bordtennisportalen. Se hvilken række du er placeret i HER.
Pointstævnefinale 2018 ØBTU Spilledage og Starttider
Husk at du altid kan læse alt om Pointstævner i ØBTU HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.
Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂
Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Noah Onuoha, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Filip Axel Dahlerup, Allerød
2 Alexander Andersen, Hillerød GI
3 Kevin Agerbo, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
6 Mathias Videbæk, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Gustav Glerup, Hillerød GI
2 Sejr Wolsgaard, Allerød
3 Albert Sonnenborg, Jægerspris
4 Laura Bruun Harder, Allerød
5 Jonathan Max Clausen, Helsingør
6 Sebastian Elmsted, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Nicholas Graae, Allerød
3 Mike Lillelund, Jægerspris
4 Albert Zillo Jensen, Helsingør
5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
6 Magnus Jensen, Jægerspris
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 6
1 Miklas Schmidt, Allerød
2 Zachery Graae, Allerød
3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4 Milan Vinther, Helsingør
5 Benjamin Basic, Helsingør
6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂
Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.
Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.
Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

HGI i særklasse ved 2. Pointstævnerunde

Der blev dømt mange tætte kampe da HGI Hillerød Bordtennisklub var værter for 2. Runde af ØBTU’s Pointstævner i lørdags, men slutresultaterne viste en stor succes til hjemmebaneholdet som vandt 4 ud af 5 puljer!
Lørdag morgen den 2. december var 34 deltagere dukket op til Pointstævnet i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, da der skulle kæmpes i Kreds 1 som Hillerød tilhører. Ligesom ved stævnet i Jægerspris var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere, heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så det var dejligt at se, at alle klubber var repræsenteret denne gang.
Spillerne blev ligesom ved det første stævne fordelt i 5 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 4 puljer med 7 spillere og 1 pulje med 6 spillere, hvilket betød at alle spillere fik mindst 6 kampe.
Der blev spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.
HGI Hillerød Bordtennis - Pointstævne 2017
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
2 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI
3 Nicklas Brejl, Hillerød GI
4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
5 Simone Larsen, Hillerød GI
6 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 1 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Noah Onuoha, Hillerød GI
4 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
7 Kevin Agerbo, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 2 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Mathias Videbæk, Jægerspris
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
7 Mikkel L. Pedersen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 3 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Laura Bruun Harder, Allerød
3 Nicholas Graae, Allerød
4 Sindri Snær Søruson , Jægerspris
5 Mike Lillelund, Jægerspris
6 Magnus Jensen, Jægerspris
7 William Jørgensen, Helsingør
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 4 - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
2 Albert Z Jensen, Helsingør
3 Zachery Graae, Allerød
4 Miklas Schmidt, Allerød
5 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI
6 Emil Børgesen, Hillerød GI
7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
Pointstævne 2. runde 2017 Grp 5 - HGI Hillerød Bordtennisklub
STORT tillykke til vinderne (igen 4 ud af 5 fra Hillerød), vi håber at I alle fik nogle gode kampe.
Stor tak til Brian Schyberg for fin hjælp ved Pointstævnet.
Alle resultater kan ses på Bordtennisportalen HER.
….eller hos ØBTU hvor du også finder “startlisten” til 3. runde HER.
“Like” også gerne Facebooksiden “Pointstævner i ØBTU” hvor du bl.a. finder billeder af de 5 puljer med vinderne.
Klubbens fotograf Torsten S Hansen var også på pletten og tog billederne HER.
Næste runde spilles i Allerøds lokaler i Lillerød Hallerne lørdag d. 27/1 2018 kl. 11. Husk mødetid ½ time før.
Stævneleder Helle Brodersen anbefaler i øvrigt at alle Pointstævnespillere også deltager i nedennævnte “almindelige” stævner, som I kan tilmelde jer til via Bordtennisportalen hurtigst muligt.
1. Vestegnens Julestævne 16. – 17. december i Brøndby
2. 2-mands holdstævne i Allerød 6. – 7. januar i Allerød
3. Østdanmarks mesterskab for ALLE ungdomsspillere 13. – 14. januar i Tåstrup
Alle 3 stævner passer fint til Pointstævnespillerne, da der vil være rig mulighed for at møde spillere på samme alder, og med samme styrke. Læs meget mere om stævnerne og tilmelding til disse i indlægget HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Pointstævnestart med sejr til HGI i 4 af 5 puljer

Søndag d. 12/11 afvikledes 1. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 29 deltagere dukkede op til pointstævnet i Kignæshallen i Jægerspris, heraf var Hillerød langt den største klub med 21 deltagere. Jægerspris og Helsingør havde hver 4 spillere med, mens Allerød desværre slet ikke var repræsenteret.
Spillerne blev fordelt i 5 puljer, 4 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 5 spillere.
Ligesom de sidste par år blev det valgt at der skulle spilles bedst af 3 sæt, hvilket gav nogle intense og spændende kampe, der ikke blev for lange til de mange nye spillere – til gengæld fik alle mulighed for mindst 4 kampe. Overvægten af HGI Hillerød Bordtennisklubs spillere gav rigtigt mange spændende interne opgør, men vi håber rigtigt meget at de øvrige klubber får mulighed for at stille med flere spillere til det kommende stævne.
Vi kunne også igen i år glæde os over at en del piger mødte frem.
Der var således nok at se til for Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen og Mathias Jensen som var stolte over spillernes fine resultater.
Placeringen i de 5 grupper fordelte sig som følger:
Pulje 1
1 Nicklas Brejl, Hillerød GI
2 Theis Nurminen Pedersen, Hillerød GI
3 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI
4 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI
5 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
6 Jonathan Max Clausen, Helsingør
2017 Pointstævne Runde 1 Kreds 1 - Pulje 1
Pulje 2
1 Alexander Nikolajsen, Hillerød GI
2 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI
3 Peder Nikolaisen, Hillerød GI
4 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI
5 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI
6 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 2 - Alexander Nikolajsen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 3
1 Noah Onuoha, Hillerød GI
2 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI
3 Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI
4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI
5 Gustav Glerup, Hillerød GI
6 Albert Sonnenborg, Jægerspris
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 3 - Noah Onuoha - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 4
1 Alexander Andersen, Hillerød GI
2 Mike Lillelund, Jægerspris
3 William Jørgensen, Helsingør
4 Sebastian Elmsted, Jægerspris
5 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 4- Alexander Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub
Pulje 5
1 Albert Z Jensen, Helsingør
2 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
3 Emil Børgesen, Hillerød GI
4 Magne Bronee , Jægerspris
5 Milan Vinther, Helsingør
6 Sara Elisabeth L Pedersen, Hillerød GI
2017-18 ØBTU Pointstævne Kreds 1 Runde 1 - Pulje 5 - Elena Højbye Andersen - HGI Hillerød Bordtennisklub - Nr 2
STORT tillykke til vinderne (4 ud af 5 fra Hillerød). Vi håber at alle fik nogle gode kampe.
Se alle resultater fra Runde 1 i Kreds 1 på Bordtennisportalen HER.
Følg med på Facebook Pointstævner i ØBTU hvor der findes info og billeder fra stævnet, samt fra de øvrige kredse.
Næste runde spilles i HGI’s lokaler i Frederiksborgcentret, nemlig lørdag d. 2/12 – 2017 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Var du ikke med i søndags, men meget gerne vil med næste gang på hjemmebane, eller ved fremtidige stævner, glæder vi os til at modtage din tilmelding så vi kan have en licens klar til dig.
Se hvordan du tilmelder dig til Pointstævnerne hvor du ikke kan være for ny til at deltage HER.
AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.