Copenhagen International GP

20 Hillerød spillere stillede friske op i sæsonens første DBTU GP. Det blev til mange flotte kampe og indsatser.

Som tidligere nævnt vandt Sabine Dame Elite.

I Herre Elite deltog Jacob Reuther som kæmpede en brav kamp mod Claus Skov med stor tilskuerinteresse, samt Dennis Rasmussen som pressede Junior Elite finalisten Kim Nilsson ud i fem sæt. Jacob nåede flot semifinalen i Junior Elite hvor han blev besejret af Ruben Jensen. I Junior Elite fik Nicolai de Voss revanche da han i en tæt kamp besejrede Arvin Mazaheri, OB.

I Drenge Elite imponerede Mikkel Weibel ved at presse Ivan Ou, Brønshøj, ud i fem sæt hvilket viser, at Mikkels store træningsindsats er ved at bære frugt.

Første års Yngre Drenge spilleren Peter Trans kæmpede sig til 1/4-finalen i Eliterækken. 

I Puslinge A viste Daniel Ørum flot, at han har fået styr på temperamentet, og coachChristoffer Schlüter var rigtig godt tilfreds. Daniel spillede bl.a. en spændende 5 sæts kamp mod tidligere Hillerød spiller, Peter Svenningsen. 

Mikkel nåede Kvartfinalen i Junior B, mens Nikolaj Dalberg og Mads Larsen kæmpede sig til mange sæt i Junior C.

I Drenge B spillede Ragnar Koch sig fint i Kvartfinalen hvor han desværre tabte i fem sæt til den senere vinder, svenske Albin Karlsson. Simon Grum Sørensen nåede 1/8 del og Peter Trans 1/16 del.

En imponerende præstation stod Rasmus Brender for, idet han i Puljespillet slog den senere vinder af Drenge B, Albin Karlsson, sikkert 3-1. Desværre gik Rasmus alligevel ikke videre fra puljen pga et enkelt sæt, men en rigtig flot “skalp” fik han med hjem, hvilket lover godt.

I Yngre Drenge B viste Jacob Grum Sørensen at han er tilbage, og nåede til 1/16 del hvor han blev besejret af den senere semifinalist Naseem Abo-Alola fra Sisu. Andreas Bjerregaard Jeppesen som har imponeret i de seneste stævner, nåede desværre ikke slutspillet denne gang.

Jacob Grum var morgenfrisk, og nåede Semifinalen i Drenge C. Rigtig flot Jacob! Her deltog også Victor Lustrup samt Mads Pærregaard, som nåede 1/8 del. 

Peter Olsen og Martin Munk kæmpede godt mod overmagten i henholdsvis Drenge C og D.

Hos de voksne var Allan Dalberg i 1/8-del i Hr.Kl. 3 hvor han blev besejret af den senere semifinalist, svenske Ulf Kristiansson. Thomas Jensen viste i Hr.Kl.1 at Divisionsformen er fundet og blev her nr.3.

Se alle resultater fra Stævnet på BordtennisPortalen under “Turneringssystem” > “Stævneresultater” >
og alle Ingelis’ billeder fra stævnet her : Fotos fra Cph GP 


AF  Louis de Voss.

Flotte resultater i Ama'r Open

Hele 12 Hillerødspillere deltog i sæsonens første stævne på dansk grund, Ama’r Open.
Bemærkelsesværdigt flot klarede Andreas Bjerregaard Jeppesen sig, idet han ud over et enkelt sæt i en puljekamp, ikke tabte et eneste sæt på sin vej til finalen i Yngre Dr.C. Desværre blev Andreas her besejret i 5. sæt af Kristian B. Mørke som var på hjemmebane i Amager. Flot Andreas! Daniel Ørum stillede for første gang op i det stærkeste selskab i Puslinge A hvor han lagde ud med en sikker 3-0 sejr over Simon Brodersen fra Allerød. Desværre kom Daniel ikke videre til slutspillet.

A-rækken blev Peter Trans nr 3 i Yngre Dr, og Mikkel Weibel + Simon Grum Sørensendelte 3. pladsen i Drenge A, hvilket lover godt for sæsonen.

B-rækken blev Simon nr 3 i Drenge, og Mikkel nr 5 i Junior B. Andreas Staby Andersennåede i denne omgang ikke videre til slutspillet i Drenge B .

C-rækken blev Andreas B Jeppesen som ovenfor nævnt nr 2 i Yngre Dr.
I Junior C blev Ragnar Koch nr 3, mens Peter T, Mads Larsen og Malthe S Nielsen deltes om 
5-8 pladserne.
I Drenge C blev Mads Paerregaard nr 5 og Emil Blicher Bjerregård nr 9. Victor Lustrup var her lidt uheldig at lande i den eneste 3-mands pulje og skulle bl.a. op mod
1. seedede. I Junior C vandt Nikolaj Dalberg flot sin første kamp for Hillerød G.I. med 3-0 men gik ikke videre fra puljen efter 2 x 3-1 nederlag.

Se alle resultater fra Ama’r Open under “Stævneresultater” på BordtennisPortalen.

Tak til Ingelis for de fine billeder 🙂


AF Louis de Voss.